Klik billedet
Baneplan og kampprogram Udskriv Email

21. juli 2017
Baneplan og kampprogram
Talent/eliteholdene U13-U19 boyz/girlz starter træning fra på mandag. Welcome back. Se baneplan, kampprogram og ledige tider. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Banebooking
Det er muligt at bestille tid til kampe frem til og med 31. december 2017.
I mailer Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen. med jeres ønsker. Der kan ikke aftales kampe via telefon eller SMS.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lyset på kunsten 
Lyset tændes fra trænerlokalet på 1. sal.  
Kunst: Tænd på knap 1-3-5-7-9, sluk på 2-4-6-8-10.   
Husk at få opdateret din briknøgle een gang om året hos Gitte, så I kan komme ind i trænerlokalet.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kampprogram og stillinger   (gælder alle kampe og rækker)

Kampprogram:    www.dbu.dk/turneringer_og_resultater/resultatsoegning/programClub.aspx?clubid=1532  

Ved udekampe:  Kontroller altid kampprogrammet, så I finder den rigtige kampadresse. 

Stillinger på:        www.dbu.dk/turneringer_og_resultater/resultatsoegning/clubPosition.aspx?clubid=1532

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ryparken      https://www.facebook.com/ryparkensport.  

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Alle kampresultater tastes ind via DBU´s APP umiddelbart efter kampen.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Alle hold fra U11 til +65 udfylder elektroniske holdkort via DBUs "kampklar". Det gælder dog ikke vinterbold.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bøder for udeblivelser, manglende holdkort eller - resultatindberetning betales af holdet selv.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Styrketræning  2017
Mandag: 16.15: U19 ,  17.15: U13   18.00: 1. senior  , 19.10   U16 Piger
Tirsdag:  16.15: U17 , 17.20: U14    18.00: U15 ,         19.00  U17 Øst
Onsdag:  16.15: U18 DM                                             19.00   1. senior kvinder
Torsdag:  16.30: 1. senior 17.30  U15                          19.00  U17 & U19
Fredag:   16.15: U18 DM   17.30 U16 Drenge               18.30  U17 Øst

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cafeen er ferielukket til og med fredag 4. august.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Baneplan og kampprogram

Lørdag 22. juli


Ude
13.00   1. senior - Holbæk
-------------------------------------------------------------------------------------------

Tirsdag 25. juli
18.00   1. senior - AB                           Dommertrio bestilt

---------------------------------------------------------------------------

Torsdag 27. juli
18.30   U18 DM Piger - Birkerød (sen.)     Dommer bestilt

-----------------------------------------------------------------------------

Lørdag 29. juli
15.00   1. senior - Næstved                  Dommertrio bestilt

----------------------------------------------------------------------------

Søndag 30. juli
12.00   U17 Øst - Næstved                   Dommer bestilt    
------------------------------------------------------------------------------- 

Lørdag 5. august                Bane
10-16   U16-18 Piger              3
11.00   U19 - Helsingør           4           Dommertrio bestilt
14.30   U11 Elite 1/2 bane

2. sal
Træningslejr for U16-U18 pige elite.

Ude
15.00   1. senior mænd - Brønshøj
--------------------------------------------------------------------------------------------

Søndag 6. august                                  Bane 
10-16        U16-18 Piger                          3
11.-13.30   Børnestævne  U11 Andreas     Kunst            HIK-HB Køge-Vanløse deltager
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Mandag 7. august           Skolestart KBH Kommune

Baneplan som udgangspunkt og i store hele som i foråret.

Ryparken     Hold             Bane
16.00                          1/2  3          B1950/KIFU har bane 1, Skjold har bane 2
18.00                                 3
18.00-19.15                       7M       Hyggerne
19.15-20.30                       7M
---------------------------------------------------------------------------------------------

Tirsdag 8. august

Ryparken Kunst  
16.30-18.00         U16+U14 M         3
16.30-18.00                                  7M
19.15-20.30                                 7M

Ude
18.15   1. senior - Virum   1. runde DBU Pokalen

----------------------------------------------------------------------------------------------- 

Fredag 11. august
16.00   Unik Bolig Cup
-----------------------------------------------------------------------------------

Lørdag 12. august 
09.00-16.00   Unik Bolig Cup


13.15   U18 DM - Fortuna Hjørring

Østerbro Stadion
13.00   1. senior mænd - AB
15.45   1. senior kvinder - Birkerød

Ude
13.00   U17 - Roskilde
15.30   U19 - Roskilde

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Søndag 13. august
09.00-16.00   Unik Bolig Cup

-----------------------------------------------------------------------------------------

Tirsdag 15. august

Ude
18.15   U13 - FA 2000   1. runde DBU Pokalen

---------------------------------------------------------------------------------------

Onsdag 16. august

19.00   U13 Jonas - Skovshoved + U13 Jonas - FA 2000

-------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Torsdag 17. august
19.30   +50 - Fremad A  Kunst

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fredag 18. august
18.15   U15 Mester - FB


Ude
18.30   1. senior mænd - Hvidovre

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lørdag 19. august                          Bane        Turneringsstart i de fleste ungdoms- og voksenrækker.
11.15   U15 - Roskilde                       1
11.15   U16 Mester - Vestia               2  (ryk til kunst)
12.00   U17 - Viborg                         4
14.00   U19 - Viborg                         4

5M Kunst
11-13   Træner netværk


Ude
11.00   U13 Pige Øst - Herlufsholm
11.00   U14 Pige Øst - Ølstykke
12.00   U14 Dr. Øst - Holbæk
14.00   1. senior kvinder - Greve
----------------------------------------------------------------------------------

Søndag 20. august                               Bane
11.30   U13 Dr. Øst - Herfølge                  2
11.45   U16 Pige Øst - Roskilde                3
11.45   U15 Oliver - Skovshoved              Kunst
13.30   U14 Mester - GVI                         3
13.30   Team Andreas/Jacob - Stefan       Kunst
15.15   Team Emil - Fremad Amager        2       (ryk til kunst)
15.15   U19 Mester - Skjold                     3

Ude
12.00   U13 Dr. Øst - Holbæk
12.00   U14 Dr. ØSt - Herfølge

--------------------------------------------------------------------------------

Mandag 21. august

19.00   7M - Random + U14 Pige 7M intern        2
19.00   +40 7M - Sundby                                 3
19.30   +55 - B1903                                       Kunst

Ude
18.00   1. senior mænd - AB
----------------------------------------------------------------------------

Tirsdag 22. august
18.45   U16 R-Liga - Hvidovre         4
19.15   +60 - B1903                     Kunst
20.30   Team Frederik - HB            Kunst          
----------------------------------------------------------------------------

Onsdag 23. august
Pigerakketten  (14-17 eller 17-20 eller....)
19.00   7K Mester - Valby
19.30   Team Mads - KB         Kunst
---------------------------------------------------------------------------------

Torsdag 24. august
11.00   +65 - Sundby
19.30   Team Emil La Cour - Rødovre        Kunst
---------------------------------------------------------------------------------------

Lørdag 26. august
09.30   Børn
10.00   Old Boys
11.15   U13 Pige Øst - Sundby + U13 Dr. Øst - Farum
11.30   U13 M - FA + U13 P1 - KB
13.00   U14 Pige Øst - Hvidovre
15.00   2. senior - Brønshøj

Østerbro Stadion
13.00   U18 Pige DM - Lyseng
15.45   1. senior kvinder - Herlufsholm

Ude
15.00   1. senior mænd - Hillerød

Casper Wulff har booket 2. sal hele weekenden

--------------------------------------------------------------------------------------

Søndag 27. august                       Bane
10.00-14.15   Børnestævner           Kunst

10.00   U11 og U12 Kampe             1 
10.00   U14 Maksim - Sundby         2
10.00   U14 Bo - Fix                       3        

11.30   U11 og U12 kampe             2 + 1/2 bane 1
11.30   U14 Dr. Øst - Næstved        3
13.30   U17 Øst - Brøndby              2
15.15   U19 Øst - FA 2000              2  ryk til kunst

5M Kunst

Ude


--------------------------------------------------------------------------------

Mandag 28. august
19.30    +40 (2) - Knoebel       Kunst
------------------------------------------------------------------------------------------

Tirsdag 29. august
19.15   +60 - AB                   Kunst
20.30   +40 Øst - BSF           Kunst

Ude
18.30   U18 DM - Farum      DBU Pokalen
18.30   U14 - Vanløse          DBU Pokalen

--------------------------------------------------------------------------------

Onsdag 30. august                    Bane             (mørkt 20.15)
18.30   Team Kenneth - FB         2         
18.45   U17 R1 - Husum            Kunst
20.30   3. senior - ØKF              Kunst

Ude
18.30   1. senior kvinder - Østerbro
18.30   U14 Pige Øst - Ølstykke                            DBU Pokalen

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Torsdag 31. august
19.30    +45 - Østerbro                        Kunst
20.45   Team Kasper - FA 2000             Kunst
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fredag 1. september
17.45   U15 Søren - KB                                2
18.30   U13 1 - Dragør + U13 2 - Union        Kunst
---------------------------------------------------------------------------------

Lørdag 2. september
09.30   Børn                                                           Kunst
10.00   U14 Bo - B1903                                           2
10.00   Old Boys                                                     3
11.15   U17 Mester - B1903                                     3
11.30   U13 Jægersborg + U13 - Fremad Amager      Kunst
13.00   U16 Pige Øst - HB Køge                               2
13.00   U14 7M P - Dragør + U16 7M P - KFUM         3 
15.00   U19 - Sønderjyske                                       4
15.00   2. senior kvinder - Hvidovre                         2

5M Kunst
09.30    Børn
11.00    Ledig

 

Østerbro Stadion
13.00   1. senior mænd - Næstved
15.45   1. senior kvinder - Kolding Boldklub

------------------------------------------------------------------------

Søndag 3. september                       Bane                 Mørkt 20.00
10-16   Børnestævner, Kunst

10.00   U11 og U12 kampe                 3 + 1/2 2
11.30   U11 og U12 kampe                 3
11.45   U15 Oliver - Union          
11.45   U18 DM - BSF
11.45   Team Emil - Østerbro

13.00   U11 og U12 kampe                3
13.30   U14 Mester - Dragør
13.30   U17 Div. - Nykøbing
13.30   Team Andreas - AB Tårnby

15.15   Team Kasper - Tårnby
15.15   Team Frederik - Fix
15.15   3. senior - Vanløse

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Mandag 4. september
17.30   1. senior mænd - Fremad Amager         testmatch    Bestil trio
19.15   +55 - B1908
20.30   Team Theis - Østerbro
--------------------------------------------------------------------------------------

Onsdag 6. september
18.45   U15 Mester - AB Tårnby
18.45   +40 7M - Vanløse

-------------------------------------------------------------------------------------

Torsdag 7. september
11.00   +65 - AB Tårnby       Kunst
19.30   +50 - Fix                  Kunst

------------------------------------------------------------------------------------

Fredag  8. september

---------------------------------------------------------------------------------------

Lørdag 9. september                                                 Mørkt 19.45
11.00   U17 - Slagelse
11.15   U16 Mester - AB Tårnby
13.00   U19 - HB Køge
13.00   U17 Mester - Skjold
15.00   2. senior - Frem

5M Kunst
11-13   Træner netværk

Ude

15.00   1. senior mænd - Frem
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Søndag 10. september                Bane

10.00   U11 og U12 kampe          Kunst
11.30   U11 og U12 kampe          Kunst  
11.30   U14 Dr. Øst - Helsingør
11.30   U15 Dr. Øst - Farum
11.45   Team Theis - CBS 
13.00   U18 DM - Brøndby
13.30   U17 Øst - Nykøbing
13.30   Team Kenneth - FC Udfordringen
15.15   Team Mads - Stefan
15.15   U19 Øst - Brøndbyerne
15.15   U19 Mester - KB 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tirsdag 12. september                                     Mørkt 19.30
19.15   Grand Old - KB
20.30   Veteran - Fremad A
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fredag 15. september
18.00   U15 Søren - HIK
18.15   U15 Mester - Brønshøj
19.45   Team Kasper - Fremad Valby
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Lørdag 16. september
10.00   U14 Dr. Øst - Greve
10.00   U15 Dr. Øst - Brøndby
13.00   U13 Pige Øst - Hornbæk
13.00   U14 Pige Øst - Næstved
13.00   U16 Pige Øst - Hillerød


Østerbro Stadion
13.00   1. senior mænd - Skovshoved
15.45   1. senior kvinder - Damsø

Ude
12.00   U17 - AB
14.15   U19 - AB
15.00   U18 DM - Varde

------------------------------------------------------------------------------------------

Søndag 17. september
10-13   Børnestævner             Kunst + 5M Græs
10.00   U11 og U12 kampe      3  + 1/2 2
11.30   U11 og U12 kampe      3
11.45   U15 Oliver - Vestia
11.45   Team Emil La Cour - B1903
13.00   U11 og U12 kampe      3
13.30   U114 Mester - Fremad Amager
13.30   Team Andreas - FC Udfordringen
13.30   3. senior - Pioneren
14.30   U11 og U12 kampe      3
15.15   Team Mads - Østerbro
15.15   Team Frederik - Husum 

----------------------------------------------------------------------------------------

Mandag 18. september

17.30   1. senior mænd - HIK    Testmatch    Bestil trio

------------------------------------------------------------------------------------------

Tirsdag 19. september                                  Mørkt 19.15

19.15   U17 Division - Holbæk       Kunst
-----------------------------------------------------------------------------------------

Lørdag 23. september
09.30   Børn
10.00   Old Boys
11.15   U13 Dr. Øst - Lyngby 
11.15   U17 Mester - FB
13.00   U19 - Holbæk
13.00   U17 Kasper - Dragør
15.00   2. senior - Fremad Amager
15.00   2. senior kvinder - FA 

Østerbro Stadion
13.00   1. senior mænd - Hillerød

Ude
13.00   1. senior kvinder - Sundby

------------------------------------------------------

Søndag 24. september             Kampe
10-13    Børnestævner             Kunst

10.00   U11 og U12 kampe       3
11.30   U11 og U12 kampe       3
11.45   Team Theis - Vanløse
13.00   U11 og U12 kampe        3
13.30   U17 Øst - BSV
13.30   Team Keneth - Skjold
15.15   U19 Øst - Himmelev
15.15   U19 Mester - B1903 
---------------------------------------------------------------------------------

Tirsdag 26. september                      Mørkt 19.00

20.30   Veteran - GVI/Jægersborg

--------------------------------------------------------------------------------

Fredag 29. september
18.15   U17 P1 - Jægersborg
20.00   Team Kasper - Østerbro
------------------------------------------------------------------------------------- 

Lørdag 30. september
11.15   U15 Søren - Hvidovre
13.00   U15 Mester - KB
15.00   2. senior kvinder - AC Iben


5M Kunst
11-13  Træner netværk

Ude
11.00   1. senior kvinder - Birkerød
13.00   U17 - HIK
15.00   U19 - HIK

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Søndag 1. oktober                  Bane
10.00   U14 Pige Øst - HIK
10.00   U11 C - Østerbro         1/2 3

11.30   U12 kampe                  3
11.45   U15 Oliver - Vanløse
11.45   U14 Mester - FA 2000
11.45   Team Emil - FA 2000

13.30   U16 Pige Øst - Brøndby
13.30   Team Jacob - Amalie
13.30   3. senior - HB

15.15   Team Mads - Dragør
15.15   Team Frederik - Valby 

Ude
15.00   1. senior mænd - AB

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mandag 2. oktober
20.30   Supermasters - Tårnby
---------------------------------------------------------------------------------- 

Tirsdag 3. oktober                                                            Mørkt 18.40
18.45   U16 Reserveliga - HIK              Kunst
20.30   Veteran - Allerød                     Kunst
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Onsdag 4. oktober
20.30   7M Veteran - Frederiksholm
---------------------------------------------------------------------------------------------------

Torsdag 5. oktober

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fredag 6. oktober
18.30   U18 Pige Mester - Hvidovre
---------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Lørdag 7. oktober                        Omklædning
11.15   U16 Mester - Frem
11.30   U14 Dr. Øst - Holbæk        2+3
11.30   U15 Dr. Øst - FCK             4+11
12.00   U17 - Næsby                    5+10

13.00   U13 Pige Øst - Allerød       6+8
13.00   U17 Mester - Fix


14.00   U19 - Næsby                    1+9
15.00   U14 Pige Øst - Hillerød 
 

Østerbro Stadion
13.00   1. senior mænd - Brønshøj
15.45   1. senior kvinder - Greve

---------------------------------------------------------------------------------

Søndag 8. oktober
10-13   Børnestævner          Kunst

10.00   U11 og U12 kampe    3
11.30   U11 og U12 kampe   3 
11.45   Team Theis - Hellas
13.00   U11 og U12 kampe   3
13.00   U13 Mester - Amager
13.00   U13 Jonas - KFUM
13.30   Team Kenneth - Østerbro


14.30   U11 og U12 kampe   3
14.30   U14 Pige 7M - Skjold
14.30   U14 Pige 7M - FB
14.30   U18 DM - AaB
16.00   U16 Pige 7M - FB 

--------------------------------------------------------------------------------

Onsdag 11. oktober
20.30   7M K - Zebras + 7M Lars - Hvidovre
------------------------------------------------------------------------------------------
Torsdag 12. oktober
20.30   Masters - FA  2000
---------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Lørdag 14. oktober                                  Mørkt 18.00
11.30   U16 Pige Øst - BSF       Kunst
11.30   U12 A - Skovshoved    1/2 3
11.30   U13 P2 - HIK


13.00   U17 Mester - Sundby
13.00   U15 Mester - GVI
14.30   U13 M -Union + U13 1 - Frem
15.00   U14 Maksim - Amager
15.00   U14 Bo - FC Youth
15.00   2. senior - Østerbro 


Ude
13.00   U17 - Horsens
15.00   1. senior kvinder - Herlufsholm
15.15   U19 - Horsens

---------------------------------------------

Søndag 15. oktober
10.00   U15 Oliver - Skjold
11.45   U14 Mester - Skjold
11.45   Team Jacob - HB
13.30   U17 Øst - GVI
13.30   Team Kenneth - FC Random
15.15   U19 Øst - Lyngby
15.15   U19 Mester - Frem
15.15   Team Theis - ØKF 

Ude

13.30   U18 DM - FC Thy
15.00   1. senior mænd - Næstved

-----------------------------------------------------------------------------------------

16. - 20. oktober   Efterårsferie

------------------------------------------------------------------------------------------

Onsdag 18. oktober
19.30   2. senior - GVI
---------------------------------------------------------------------------------------- 

Lørdag 21. oktober

Østerbro Stadion
13.00   1. senior mænd - Frem
15.45   1. senior kvinder - Østerbro

Ude

15.00   U17 & U19 - Thisted

..............................................................................................................

Søndag 22. oktober

13.00   U18 DM - Viborg
-----------------------------------
Mandag 23. oktober
20.30   Supermasters - Rødovre 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Tirsdag 24. oktober
18.00   1. senior mænd - Næstved
20.30   Grand Old Masters - Tårnby
----------------------------------------------------------------------------------------
Onsdag 25. oktober
20.30   Veteran P2 - Lyngby
---------------------

Torsdag 26. oktober
20.30   Supervet- Tårnby
----------------------------- 

Fredag 27. oktober
19.30   Team Kasper - Føroyar 

Lørdag 28. oktober                         Sidste spillerunde for DBUK ungdom
11.30   U13 P3 -KB + U13 P5 - B1903
13.00   U19 - Hvidovre
13.30   U16 Mester - HIK
15.00   U17 Kasper - Vestia 
15.00   U14 Pige 7M - GVI + Dragør
15.00   U16 Pige 7M - Tårnby 

Østerbro Stadion
15.45   1. senior kvinder - Østerbro

Ude

15.00   1. senior mænd - Skovshoved

--------------------------------------------------------------------------------------

Søndag 29. oktober                                                          Vintertid. Mørkt 16.30
10.00   U13 Dr. Øst - Brøndby            1/2 Kunst
10.00   U11 C - CPH Youth                 1/2 Kunst
11.00   U17 Div. - Hvidovre
11.30   U14 Dr. Øst - Dragør              Kunst
11.45   Team Emil - Brønshøj
13.30   Team Frederik - Dragør
13.30   3. senior - Skjold
15.15   Team Mads - Heimdal 

Ude
15.00   U18 DM - Vildbjerg

----------------------------------------------------------------------------------------------

Fredag 3. november
18.30   U17 Kasper - Fremad Amager
---------------------------------------------------------------------------------- 

Lørdag 4. november                           (Sidste spillerunde for DBUK seniorer)
11.15   Team Emil - AC Iben
11.15   3. senior - VLI
13.00   Veteran 2 - Skjold 

 

Østerbro Stadion
14.00   1. senior mænd - Hvidovre

Ude
13.00   U17 - Næstved
15.00   U19 - Næstved
15.30   1. senior kvinder - Kolding
-----------------------------------------------------------------------------

Søndag 5. november                   
10.00   U13 Dr Øst - KB                   Kunst
11.30   U14 Pige Øst - Brøndby        Kunst
11.45   Team Jacob - Sønderbro
11.45   Team Mads - Vestia
11.45   Team Frederik - Stefan
13.00   U16 Pige Øst - Slagelse        Kunst
13.30   U17 Øst - B1908
15.15   U19 ØSt - Birkerød

Ryparken Kunst
13.30   Team Kasper - FB 

----------------------------------------------------------------------------

Tirsdag 7. november
19.00   U16 Reserveliga - Næstved
--------------------------------------------- 

Lørdag 11. november
11.00   U17 - Helsingør

Ude
12.00   1. senior kvinder - Damsø

------------------------------------------------------------------

Søndag 12. november
10.00   Supermasters - Frem
11.30   U15 Dr. Øst - Lyngby         

Ude
13.00   U18 DM - Kolding

------------------------------------------------------------------------------

Lørdag 18. november
09.30  Børn og +32
11.00   U17 - Roskilde
13.00   U19 - Roskilde
15.00   U14 Dr. Øst - AB

Ryparken Kunst
11.15  U14 Pige Øst - Sundby  
13.00   U19 Øst - Vordingborg
15.00   U17 Øst - Avarta 

Østerbro Stadion
13.00   1. senior kvinder - Sundby
-------------------------------------------------------------------------------------------

Søndag 19. november
13.00   U18 DM - Odense Q
15.00   U16 Pige Øst - SUndby

----------------------------------------------------------------------------

Mandag 20. november
Ude
17.30   1. senior - Fremad Amager
-------------------------------------------------------------------------

Søndag 26. november
11.30   U14 Dr. Øst - Sundby/Fremad A.     
-------------------------------------------------------------------------

Lørdag 2. december

Ude

13.30   U18 DM - Fortuna Hjørring

---------------------------------------------------------------------------  

Tirsdag 5. december
19.00   U16 Reserveliga - Holbæk
-------------------------------------------------------------------------------------- 

Mandag 11. december
Sidste træningsdag 1. senior 
------------------------------------------------------------------------------------------

Juleferie 
Jul: Juleaften er søndag 24. december

------------------------------------------------------------------------------------------------

Påsken 2018
29. marts-2. april

----------------------------------------------------------------------------------------------

November 2018
Bane 3 lukker og slukker for at give plads til ny permanent skøjtehal. Hallen forventet færdig 31.12.2020.
Vi er således nede med en bane sommeren 2019 og sommeren 2020 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

Skrevet af Jesper Nielsen   
Antal hits: 47249
Senest opdateret: 20 juli 2017